WX station SQ8SW-13 – aktualne dane pogodowe
SQ8SW-13 reported: Due::; Time:24h graphs
|

Club Log Live Stream
Radia (i) stacja
Niedawno, jak to się w slangu krótkofalarskim brzydko mówi, "zrobiłem QSO", z mieszkającą w Serbii, Mariją. Określając to "spotkanie na falach", ładniej jest napisać: "Nawiązałem łączność ze stacją YU3AWA w emisji SSB w paśmie 80 m, a dokładnie na częstotliwości 3.752,00 MHz". To takie ochłonięcie foniczne po zachłyśnięciu się możliwościami i odległościami osiąganymi podczas nawiązywania łączności w emisjach cyfrowych.
W zakładce biograficznej w portalu QRZ.com, swego rodzaju encyklopedii, bazy wzajemnej wiedzy o sobie - krótkofalowcach, Marija napisała radośnie:
Ham radio is not just a hobby. It is a LIFESTYLE!
Po czym dodała już zupełnie ogólnie, czyli bardzo życiowo:
Enjoy everything you do, every day, every moment!
I trudno nie przyznać jej racji. Codziennie tak po prostu lepiej funkcjonować :)
Na początku był egzamin
Świadectwo operatora urządzeń radiowych uzyskałem pod koniec 2019 roku, po zaliczonym wcześniej egzaminie. Wraz z początkiem roku 2020 otrzymałem pozwolenie radiowe i rozpocząłem ekspresową drogę praktycznej nauki sztuki operatorskiej, a przede wszystkim niezwykle interesujących zagadnień technicznych związanych z budową anten, różnego rodzaju odbiornikami i nadajnikami radiowymi.
Pierwsze łączności na pasmach UKF były niezwykle ciekawe, jednak prawdziwa przygoda i frajda zaczęła się od zbudowania pierwszej anteny typu "long wire", potem był już dipol na pasmo 80 m oraz kolejny na 40 m, aż wreszcie przyszedł czas na prawdziwy sprzęt nadawczo-odbiorczy: transceiver - Kenwood TS-570D.

Dyplomy i certyfikaty
Cieszyły mnie ogromnie pierwsze zdobywane kraje: Czechy, Niemcy, Łotwa, Rosja, Szwajcaria, Anglia, następnie wiele kolejnych, jednak tylko w Europie.

Przyjemności wiele płynęło także z uczestnictwa w zawodach: z okazji Święta Wojska Polskiego,100 lat Bitwy Warszawskiej, potem były Kamykowe Wici, Puchar Wielkopolskiej Pyry, Dzień Łącznościowca, Kolejarza, Zawody Rybnickie czy też Barbórka 2020...
lub w akcjach dyplomowych, jak na przykład SES to commemorate 200 years since the Hellenic War of independence in 1821, w której udało mi się zdobyć platynowy dyplom za łączności z wszystkimi dziewięcioma stacjami organizatora.
CQ DX... SQ8SW
Równolegle korzystałem z różnego rodzaju nowinek technologicznych (np. DMR), a ostatnio postanowiłem sprawdzić, w jak dalekich krajach może zostać odebrany sygnał radiowy wysłany z moich anten dipolowych - i tu zachłysnąłem się prawdziwymi DX-ami i możliwościami emisji cyfrowych głównie FT4 i FT8. Długo nie wierzyłem, że mogą to być Chiny, Japonia, Tajlandia, Tajwan lub na zachód: USA, Dominikana, Puerto Rico, Wenezuela, Kuba, Kolumbia, a nawet Argentyna. Zgromadziłem już ponad 200 kart potwierdzających przeprowadzone łączności, i chociaż najbliższe sercu krótkofalowca są te wydrukowane - otrzymane pocztą, jednak z uwagi na wygodę, szybkość i łatwość obsługi, preferuję te w wersji elektronicznej. Oto zatem najciekawsze z mojego dotychczasowego dorobku.
Karty QSL
Biorąc pod uwagę nieco ponad pół roku pracy - jestem bardzo zadowolony, a to przecież dopiero początek :)
QSO
Poniżej znajduje się tabela ze strony QRZ z wpisami w logu moich ostatnich, na bieżąco aktualizowanych łączności.
oraz mapa DX
z lokalizacją moich korespondentów (dzięki HRDLOG):
CHART ANALYSIS
czyli wykresy ilości QSO w czasie oraz w rozbiciu na poszczególne pasma