Polish Amateur Radio Station SQ8SW

WX station SQ8SW-13 – aktualne dane pogodowe

SQ8SW-13 reported: Due::; Time:24h graphs

Stacja radiowa SQ8SW. Moje miejsce pracy i (czasami) zabawy. Na blacie biurka komplet: Kenwood: TS-570D z mikrofonem MC-60A i głośnikiem SP-23, Icom IC-2730E; radia przenośne: Yaesu FT-60R, Ailunce HD1 (analog/digital) oraz automatyczny klucz telegraficzny.

Club Log Live Stream

Radia (i) stacja

Niedawno, jak to się w slangu krótkofalarskim brzydko mówi, "zrobiłem QSO", z mieszkającą w Serbii, Mariją. Określając to "spotkanie na falach", ładniej jest napisać: "Nawiązałem łączność ze stacją YU3AWA w emisji SSB w paśmie 80 m, a dokładnie na częstotliwości 3.752,00 MHz". To takie ochłonięcie foniczne po zachłyśnięciu się możliwościami i odległościami osiąganymi podczas nawiązywania łączności w emisjach cyfrowych.

W zakładce biograficznej w portalu QRZ.com, swego rodzaju encyklopedii, bazy wzajemnej wiedzy o sobie - krótkofalowcach, Marija napisała radośnie:

Ham radio is not just a hobby. It is a LIFESTYLE!

Po czym dodała już zupełnie ogólnie, czyli bardzo życiowo:

Enjoy everything you do, every day, every moment!

I trudno nie przyznać jej racji. Codziennie tak po prostu lepiej funkcjonować :)

Na początku był egzamin

Świadectwo operatora urządzeń radiowych uzyskałem pod koniec 2019 roku, po zaliczonym wcześniej egzaminie. Wraz z początkiem roku 2020 otrzymałem pozwolenie radiowe i rozpocząłem ekspresową drogę praktycznej nauki sztuki operatorskiej, a przede wszystkim niezwykle interesujących zagadnień technicznych związanych z budową anten, różnego rodzaju odbiornikami i nadajnikami radiowymi.
Pierwsze łączności na pasmach UKF były niezwykle ciekawe, jednak prawdziwa przygoda i frajda zaczęła się od zbudowania pierwszej anteny typu "long wire", potem był już dipol na pasmo 80 m oraz kolejny na 40 m, aż wreszcie przyszedł czas na prawdziwy sprzęt nadawczo-odbiorczy: transceiver - Kenwood TS-570D.

Dyplomy i certyfikaty

Cieszyły mnie ogromnie pierwsze zdobywane kraje: Czechy, Niemcy, Łotwa, Rosja, Szwajcaria, Anglia, następnie wiele kolejnych, jednak tylko w Europie.

Pierwsze łączności w logbooku SQ8SW

Przyjemności wiele płynęło także z uczestnictwa w zawodach: z okazji Święta Wojska Polskiego,100 lat Bitwy Warszawskiej, potem były Kamykowe Wici, Puchar Wielkopolskiej Pyry, Dzień Łącznościowca, Kolejarza, Zawody Rybnickie czy też Barbórka 2020...

lub w akcjach dyplomowych, jak na przykład SES to commemorate 200 years since the Hellenic War of independence in 1821, w której udało mi się zdobyć platynowy dyplom za łączności z wszystkimi dziewięcioma stacjami organizatora.

CQ DX... SQ8SW

Równolegle korzystałem z różnego rodzaju nowinek technologicznych (np. DMR), a ostatnio postanowiłem sprawdzić, w jak dalekich krajach może zostać odebrany sygnał radiowy wysłany z moich anten dipolowych - i tu zachłysnąłem się prawdziwymi DX-ami i możliwościami emisji cyfrowych głównie FT4 i FT8. Długo nie wierzyłem, że mogą to być Chiny, Japonia, Tajlandia, Tajwan lub na zachód: USA, Dominikana, Puerto Rico, Wenezuela, Kuba, Kolumbia, a nawet Argentyna. Zgromadziłem już ponad 200 kart potwierdzających przeprowadzone łączności, i chociaż najbliższe sercu krótkofalowca są te wydrukowane - otrzymane pocztą, jednak z uwagi na wygodę, szybkość i łatwość obsługi, preferuję te w wersji elektronicznej. Oto zatem najciekawsze z mojego dotychczasowego dorobku.

Karty QSL

Biorąc pod uwagę nieco ponad pół roku pracy - jestem bardzo zadowolony, a to przecież dopiero początek :)

QSO

Poniżej znajduje się tabela ze strony QRZ z wpisami w logu moich ostatnich, na bieżąco aktualizowanych łączności.

oraz mapa DX

z lokalizacją moich korespondentów (dzięki HRDLOG):

www.hrdlog.netCHART ANALYSIS

czyli wykresy ilości QSO w czasie oraz w rozbiciu na poszczególne pasma