Polish Amateur Radio Station SQ8SW

SQ8SW-4 – WX station Lora iGate & Digi + WX

aktualne dane pogodowe

SQ8SW-4 reported: Due::; Time:24h graphs

Stacja radiowa SQ8SW. Moje miejsce pracy i (czasami) zabawy. Na biurku: Icom IC-7300 oraz IC-9700; radia przenośne: Alinco DJ-MD5 (analog/digital) i Yaesu VX-2.

Club Log Live Stream

Radia (i) stacja

Ham radio is not just a hobby. It is a LIFESTYLE!
Enjoy everything you do, every day, every moment!

Na początku był egzamin

Świadectwo operatora urządzeń radiowych uzyskałem pod koniec 2019 roku, po zaliczonym wcześniej egzaminie. Wraz z początkiem roku 2020 otrzymałem pozwolenie radiowe i rozpocząłem ekspresową drogę praktycznej nauki sztuki operatorskiej, a przede wszystkim niezwykle interesujących zagadnień technicznych związanych z budową anten, różnego rodzaju odbiornikami i nadajnikami radiowymi.
Pierwsze łączności na pasmach UKF były niezwykle ciekawe, jednak prawdziwa przygoda i frajda zaczęła się od zbudowania pierwszej anteny typu "long wire", potem był już dipol na pasmo 80 m oraz kolejny na 40 m, aż wreszcie przyszedł czas na prawdziwy sprzęt nadawczo-odbiorczy: transceiver - Kenwood TS-570D. Obecnie, jak widać u góry, jest coraz lepiej, coraz szerzej, czyli więcej: możliwości, a tym samym zabawy, a na dachu Diamond X-7000 (UKF) i vertical GP4 (KF), wykonana dawno temu przez Waldka SP7GXP, ale wciąż dobrze pracująca, o czym świadczą wpisy w moich logbook'ach.

Dyplomy i certyfikaty

Na początku cieszyły mnie ogromnie pierwsze zdobywane kraje: Czechy, Niemcy, Łotwa, Rosja, Szwajcaria, Anglia, następnie wiele kolejnych, jednak tylko w Europie.

Pierwsze łączności w logbooku SQ8SW

Przyjemności wiele płynęło także z uczestnictwa w zawodach: z okazji Święta Wojska Polskiego,100 lat Bitwy Warszawskiej, potem były Kamykowe Wici, Puchar Wielkopolskiej Pyry, Dzień Łącznościowca, Kolejarza, Zawody Rybnickie czy też Barbórka 2020...

lub w akcjach dyplomowych, jak na przykład SES to commemorate 200 years since the Hellenic War of independence in 1821, w której udało mi się zdobyć platynowy dyplom za łączności z wszystkimi dziewięcioma stacjami organizatora.

CQ DX... SQ8SW

Równolegle korzystałem z różnego rodzaju nowinek technologicznych (np. DMR), a ostatnio postanowiłem sprawdzić, w jak dalekich krajach może zostać odebrany sygnał radiowy wysłany z moich anten dipolowych - i tu zachłysnąłem się prawdziwymi DX-ami i możliwościami emisji cyfrowych głównie FT4 i FT8. Długo nie wierzyłem, że mogą to być Chiny, Japonia, Tajlandia, Tajwan lub na zachód: USA, Dominikana, Puerto Rico, Wenezuela, Kuba, Kolumbia, a nawet Argentyna. Zgromadziłem już ponad 200 kart potwierdzających przeprowadzone łączności, i chociaż najbliższe sercu krótkofalowca są te wydrukowane - otrzymane pocztą, jednak z uwagi na wygodę, szybkość i łatwość obsługi, preferuję te w wersji elektronicznej. Oto zatem najciekawsze z mojego dotychczasowego dorobku.

Karty QSL

Biorąc pod uwagę nieco ponad pół roku pracy - jestem bardzo zadowolony, a to przecież dopiero początek :)

QSO

Poniżej znajduje się tabela ze strony QRZ z wpisami w logu moich ostatnich, na bieżąco aktualizowanych łączności.

oraz 30 ostatnich łączności oraz mapa DX

z lokalizacją moich korespondentów (dzięki HRDLOG):CHART ANALYSIS

czyli wykresy ilości QSO w czasie oraz w rozbiciu na poszczególne pasma